Działania innowacyjne w grupie: ,, Żabki”

Najmłodsze dzieci z grupy „Żabki” od połowy września biorą czynny udział w innowacji pedagogicznej: „Odkryj tajemnicę swoich rąk” oraz projekcie „MAŁY MIŚ W WIELKIM ŚWIECIE LITERATURY”. Głównym celem podjętych działań jest zaspokojenie nowych rodzajów potrzeb dzieci 3-4 letnich. Stworzono maluszkom warunki do wszechstronnego rozwoju poprzez odpowiednie stymulowanie zmysłów podczas ruchu, dotyku i rytmu. Sprawne rączki odgrywają bardzo dużą rolę w późniejszym etapie nauki, dlatego usprawnianie sprawności ruchowej, zarówno w obrębie motoryki małej jak i dużej stało się zadaniem priorytetowym. Zadania zaproponowane w zabawie manipulacyjnej wzbudziły ogromne zainteresowanie i dużą aktywność. Dzieci chętnie lepią z plasteliny jak również z innych mas, malują farbami, rozwijają kreatywność. W trakcie zajęć korzystamy z różnych niecodziennych materiałów. Dzięki wdrożonym działaniom wydłużyła się koncentracja, rozwinęła się ciekawość poznawcza oraz sprawność rączek. Z kolei projekt „MAŁY MIŚ W WIELKIM ŚWIECIE LITERATURY” ma na celu rozwijanie i promowanie czytelnictwa oraz kształcenie umiejętności słuchania czytanego tekstu. W grupie „Żabki” zamieszkał miś – Tymek, który odwiedzał dzieci w ich domach. Przedszkolaki z pomocą rodziców wypełniały dzienniczek misia. Pomysł z podróżą misia bardzo spodobał się dzieciom. Chętnie brały go do domu, a potem opowiadały w przedszkolu, co robiły z misiem. Projekt wniósł wiele pozytywnych wrażeń.

Marta Mierzwińska