O bibliotece

„[...] Czyż może być coś milszego, jak siedzieć z książką wieczorem przy kominku, podczas gdy wiatr bije w szyby, a w pokoju pali się lampa?[...] Nie myśli się wówczas o niczym [...] i tak mijają godziny. Nie ruszając się z miejsca człowiek przechadza się po krajach, które widzi oczyma duszy i fantazja wplatając się w baśń igra ze szczegółami lub biegnie za głównym wątkiem.
I zdaje się nam, że sami jesteśmy bohaterami tych opowieści, że pod ich szatą biją nasze serca”.
                                                                                     Gustave Flaubert „Pani Bovary”
               Biblioteka szkolna jest pracownią interdyscyplinarną, ośrodkiem informacji dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Jest też ośrodkiem edukacji czytelniczej i medialnej uczniów oraz częścią szkoły, która bierze udział w realizacji podstawowych funkcji placówki w stosunku do uczniów: kształcąco - wychowawczej, opiekuńczo - wychowawczej i kulturalno – rekreacyjnej.
            Księgozbiór biblioteki w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Szepietowie liczy około 8 tysięcy woluminów. Dostosowany jest do potrzeb czytelników, którymi są uczniowie, nauczyciele, personel administracyjny i obsługowy oraz rodzice.
            Biblioteka gromadzi głównie wydawnictwa zwarte, takie jak:
  • wydawnictwa informacyjne np.: encyklopedie, leksykony, słowniki językowe i rzeczowe, informatory;
  • lektury obowiązkowe i uzupełniające ;
  • bajki i baśnie;
  • książki obyczajowe, przygodowe, historyczne;
  • literaturę popularnonaukową;
  • wydawnictwa albumowe;
  • wydawnictwa o tematyce regionalnej;
  • literaturę pedagogiczną, psychologiczną i materiały pomocne do pracy dydaktycznej.
          Podstawową formą udostępniania zbiorów w  bibliotece jest ich wypożyczanie na zewnątrz. Umożliwia to czytelnikowi korzystanie z nich w warunkach dla niego najbardziej dogodnych.
         Wypożyczanie księgozbioru poza bibliotekę odbywa się w wypożyczalni. Czytelnikom zapewniony jest wolny dostęp do półek, co umożliwia bezpośredni kontakt ze zbiorami, bez konieczności pomocy bibliotekarza. Czytelnik staje się bardziej samodzielny. Wolny dostęp do zbiorów umożliwia pobieżne poznanie treści książki, lepsze wykorzystanie zbiorów, oszczędność czasu czytelnika.
W bibliotece zastosowano rzeczowy układ zbiorów, co pozwala czytelnikom na wybranie takiego rodzaju literatury, który odpowiada ich potrzebom i zainteresowaniom.
          Informacja o zbiorach jest bardzo czytelna - zamieszczone są też informacje na każdym regale. Informacja wizualna jest przemyślana i starannie wykonana przez bibliotekarzy i członków Koła Przyjaciół Biblioteki 
Równie ważną formą udostępniania zbiorów jest ich udostępnianie na miejscu – w bibliotece. Zapewnia się w ten sposób dostęp do wydawnictw informacyjnych, podręczników i czasopism.
Główne wyposażenie stanowi księgozbiór podręczny. W księgozbiorze podręcznym znajdują się materiały o charakterze pomocniczo-informacyjnym a mianowicie; encyklopedie ogólne i specjalne, słowniki językowe – encyklopedyczne i terminologiczne, opracowania monograficzne, bibliografie, podręczniki szkolne, różnego typu przewodniki, wydawnictwa albumowe, atlasy, literatura piękna po jednym egzemplarzu.
Z księgozbioru podręcznego wyodrębniono księgozbiór dotyczący patrona szkoły Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz księgozbiór regionalny.