WYCIECZKA UCZNIÓW KLAS TRZECICH DO BIEBRZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO

    Dnia 10 czerwca uczniowie klas trzecich wzięli udział w wycieczce do Biebrzańskiego Parku Narodowego. Zwiedzanie rozpoczęli od miejscowości Wizny – dawny gród mazowiecki, który obecnie słynie z pięknych murali dotyczących obrony Wizny. Wjechali na Górę Strękową, skąd  podziwiali piękną panoramę na rozlewiska Biebrzy i Narwi w miejscu gdzie obie rzeki łączą się oraz obserwowali biebrzańskie ptaki. Wzgórze przyrodniczo-historyczne nazywane jest „Polskimi Termopilami”, gdzie odbyła się jedna z największych bitew podczas kampanii wrześniowej 1939 r i związana z osobą kapitana Władysława Raginisa.

    Przejechali historyczno-przyrodniczą drogą, na której zatrzymywali się i zwiedzali ciekawe miejsca poznając rożne typy torfowisk oraz lasów.

    Na Bagnie Ławki dowiedzieli się, co to jest torfowisko niskie i dlaczego powstał Biebrzański Park Narodowy. Tam przespacerowali się drewnianą kładką o długości 400 m w głąb bagien „suchą nogą”. Poznali charakterystyczne rośliny torfowiska niskiego oraz jego mieszkańców. Obserwowali ptaki bagiennych łąk i słuchali ich głosów. Dzieci poznały najbardziej charakterystyczne rośliny chronione: bobrek trójlistkowy, storczyki, skrzyp. Po przejściu Górą Skobielewa do Pola Biwakowego BÓBR w Osowcu, odbyło się ognisko i zabawy.

    Uczniowie zajrzeli do siedziby Biebrzańskiego Parku Narodowego gdzie znajduje się wystawa ekspozycyjna przedstawiająca charakter Doliny Biebrzy.

    Dzieci z wycieczki wróciły zmęczone, ale bardzo zadowolone.